logo
Skalpel i Pianohooligan na Gali Paszportów Polityki
Już za tydzień, 15 stycznia 2013 roku, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się jubileuszowa Gala Paszportów Polityki. Za muzyczną stronę Gali odpowie wroclawska grupa Skalpel w składzie Marcin Cichy i Igor Pudło – goście zeszłorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu Sacrum Profanum, laureaci Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Popularna za rok 2005. Na scenie zobaczymy również krakowskiego pianistę jazzowego Piotra Orzechowskiego aka Pianohooligan, który wziął udział w finale 9. edycji festiwalu Sacrum Profanum, gdzie razem z gitarzystą Adrianem Utleyem z Portishead wykonał utwory Steve'a Reicha. 

Przypominamy, że o prestiżowe Paszporty walczą w tym roku artyści, którzy gościli na wydarzeniach organizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.
W kategorii Muzyka popularna 2012 nominowany jest zespół tres.b, w składzie którego występuje wokalistka oraz basistka Misia Furtak, jedna z gwiazd zeszłorocznego koncertu Kolęda Nova, który 5 grudnia 2012 roku odbył się w Bazylice oo Franciszkanów w Krakowie.
W kategorii Muzyka poważna 2012 nominowano, już po raz drugi, Agnieszkę Budzińską-Bennett, która wraz z zespołem Ensemble Peregrina błędzie gościem tegorocznej, jubileuszowej 10. edycji festiwalu Misteria Paschalia.
W kategorii Sztuki wizualne 2012 nominacje otrzymała Julita Wójcik - gdańska performerka i autorka akcji artystycznych, gość zeszłorocznej edycji Grolsch ArtBoom Festivalu, w ramach którego wspólnie z Jackiem Niezgodą usypali Kopiec Nieznanego Artysty, Nieznanej Artystki.
O Paszport Polityki walczą także Marcin Krzyształowicz za reżyserię filmu Obława oraz Marcin Dorociński za główne role w filmach: Róża i Obława. Przypominamy, że koproducentem Obławy jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a ogólnopolska premiera odbyła się w Krakowie, 9 października 2012 roku. Film jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie ze środków budżetu Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego.
W kategorii Teatr o Paszport walczą doskonale znani publiczności Festiwalu Boska Komedia reżyserzy Iwan Wyrypajew i Michał Borczuch.

Trzymamy kciuki!
Powrót
7/215
8 stycznia 2013