logo
Konferencja prasowa 8 grudnia 2012

W sobotę 8 grudnia odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział: Dyrektor Festiwalu – Bartosz Szydłowski, Zastępca Dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego – Robert Piaskowski, Zastępca Prezydenta Krakowa – Magdalena Sroka oraz jurorzy sekcji INFERNO: Dario Loperfido (dyrektor artystyczny festiwalu FIBA - Festival Internacional de Buenos Aires) i So Kwok Wan (wicedyrektor programowy festiwalu Hong Kong Arts Festival).

Bartosz Szydłowski podsumował minione dni festiwalu, w czasie których zaprezentowano spektakle z sekcji Purgatorio i opowiedział o sekcji INFERNO - konkursowej i najważniejszej części festiwalu, która rozpoczęła się w sobotę. Startuje w niej 9 najgłośniejszych polskich przedstawień ostatniego sezonu, które walczą o Krakowską Nagrodę Teatralną. Dyrektor zwrócił uwagę jak trudne zadanie czeka tegoroczną komisję, zważając na wysoki poziom konkurujących ze sobą spektakli. Zaznaczył również, że celem tegorocznej edycji jest konfrontacja opinii międzynarodowego jury z opiniami wpisanymi w polski obieg dyskusji dotyczącej teatru.

Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta podkreslała jak ważny dla Krakowa jest Festiwal, będąc pod wielkim wrażeniem twórczości autorów sztuk z sekcji INFERNO, których jeszcze kilka lat temu zaliczano do Paradiso. Pozytywnie oceniła również stronę organizacyjną samego Festiwalu zaznaczając, że bez partnerstwa kultura nie miałaby szans na rozwój.

Jurorzy podkreślali jak ważną rolę na światowej scenie teatralnej odgrywa Polska oraz opowiadali o swoich wrażeniach z pobytu w Krakowie. Dario Loperfido jako wielki fan polskiego teatru mówił o interesujących działaniach rewitalizacyjnych w Łaźni Nowej. So Kwok Wan (który pierwszy raz ma okazję być członkiem jury) dzielił się swoim poglądem z azjatyckiej perspektywy na polski teatr chwaląc jego zalety, w tym charakterystyczną i swobodną ekspresję ukazania różnych form życia w sztuce.

Wyniki obrad jury i zwycięzców tegorocznej edycji BOSKIEJ KOMEDII poznamy 13 grudnia.

FOTO
Konferencja prasowa / fot. Michał Ramus / michalramus.com
Konferencja prasowa / fot. Michał Ramus / michalramus.com
Konferencja prasowa / fot. Michał Ramus / michalramus.com
Konferencja prasowa / fot. Michał Ramus / michalramus.com
Konferencja prasowa / fot. Michał Ramus / michalramus.com
Powrót
16/215
9 grudnia 2012