logo
W Polityce o Krzysztofie Garbaczewskim
W najnowszym wydaniu tygodnika Polityka czytamy rozmowę z Krzysztofem Garbaczewskim, reżyserem, laureatem Paszportu Polityki w dziedzinie teatru. Przypominamy, że podczas 4. edycji Festiwalu Boska Komedia zaprezentowano spektakl Życie seksualne dzikich w reżyserii Garbaczewskiego. Twórcy spektaklu odebrali nagrodę za najlepszy dźwięk i przestrzeń.

Inspiracją dla scenariusza były dzieła Bronisława Malinowskiego, w szczególności: Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji, Dziennik w ścisłym znaczeniu tego wyrazu oraz Argonauci zachodniego Pacyfiku.

- Podobno jeszcze przed trzydziestką zamierza pan wystawić W poszukiwaniu utraconego czasu Prousta (…) i Fausta Goethego (…) – dopytuje reżysera dziennikarka Polityki Aneta Kyzioł.

Fausta wystawię w 2013 r., już po trzydziestce… To, podobnie jak w przypadku wcześniejszych spektakli bazujących na literaturze, m.in. Życia seksualnego dzikich według Malinowskiego, nie będą klasyczne adaptacje. Prazem z Marcinem Cecką podążamy za kilkoma motywami, które nas w tych dziełach zainteresowały (…) – opowiada Garbaczewski.

- Bardzo poważnie to wszystko brzmi. Zwłaszcza gdy się pamięta, że pańska ostatnia premiera, Życie seksualne dzikich, badała granice człowieczeństwa w dobie przyspieszonego rozwoju nowych technologii. A gdzieś na horyzoncie majaczy realizacja Uczty Platona.

– Fakt, projekty robią się coraz poważniejsze … Proust, Goethe, Platon… Czasem brakuje przeciwwagi, rodzi się potrzeba odreagowania, zrobienia czegoś prostszego, bez pięciogodzinnej traumy, odczytywania piętrowych dyskursów tid. Dlatego chcemy w niedalekiej przyszłości zrobić bajkę dla dzieci. Nowoczesną, supertrendy, dla dzieci hipsterów. Będzie to Calineczka! – wyznaje Krzysztof Garbaczewski.

Przeczytaj cały wywiad z reżyserem.

FOTO
Ja mogę mówić
Ja mogę mówić
Powrót
44/215
1 lutego 2012