logo
Znamy wyniki konkursu!

Znamy wyniki tegorocznej, 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Za najlepszy spektakl uznano Tęczową trybunę 2012 w reż. Moniki Strzępki, za najlepszego reżysera – Jana Klatę (Utwór o matce i ojczyźnie), a wśród aktorów najwyższe laury zebrali: Łukasz Lewandowski (Bracia Karamazow) i Agnieszka Kwietniewska (Joanna Szalona; Królowa). Nagrodzono także Teatr Polski we Wrocławiu jako najlepszy zespół aktorski (w konkursie pokazano dwa przygotowane przez teatr spektakle: Utwór o matce i ojczyźnie i Tęczowa Trybuna 2012), a nagrodę za najlepszy dźwięk i przestrzeń odebrali twórcy spektaklu Życie seksualne dzikich w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Oprócz kategorii konkursowych jurorzy nagrodzili także tekst Joanna Szalona; Królowa, który ich zdaniem, w ciekawy sposób zmierzył się z przeszłością.

 

Werdykt Jury 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia

Wyróżnienie Jury

Jury wyróżniło tekst, który w niezwykle zręczny, wnikliwy i nowoczesny sposób zajmuje się bardzo ciekawą historyczną tematyką. Wyróżnienie dla Jolanty Janiczak za dramaturgię do spektaklu Joanna Szalona; Królowa.

Najlepsza przestrzeń oraz oprawa dźwiękowa
Jury połączyło dwie kategorie w jedną, przyznając nagrodę za produkcję, w której uznało, że wizualne i dźwiękowe elementy współgrały ze sobą, były nieodzowne i nierozerwalne w sposób zasadniczy dla spójności przedstawienia. Nagroda dla Aleksandry Wasilkowskiej oraz Jana Duszyńskiego za Życie seksualne dzikich.

Najlepsza rola męska
Jury zwróciło szczególną uwagę na aktora, który w sposób minimalistyczny stworzył złożoną rolę sceniczną, budując swoją postać z jasną, konsekwentną linią rozwoju podczas całego przedstawienia. Stworzył bardzo osobistą interpretację klasycznej i dobrze znanej postaci literackiej. Nagroda trafia w ręce Łukasza Lewandowskiego za rolę Iwana w Braciach Karamazow.

Najlepsza rola kobieca
Jury doceniło aktorkę, której udało się zaznaczyć swoją obecność na scenie w sposób śmiały, ale jednocześnie niespotykanie skromny i intuicyjny. Udało się jej odnaleźć  odpowiednio emocjonalny dystans do roli oraz poradzić sobie ze skomplikowaną i ekstremalną postacią teatralną i historyczną poprzez jej oddramatyzowanie i uczłowieczenie. Nagroda dla Agnieszki Kwietniewskiej za rolę tytułową w przedstawieniu Joanna Szalona; Królowa.

Najlepszy zespół aktorski
Nagroda pozaregulaminowa - Jury postanowiło nagrodzić najlepszy zespół aktorski, odwołując się do tradycji polskiego teatru opartego na pracy zespołowej. Nagroda dla zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu - zarówno za Utwór o matce i ojczyźnie w reżyserii Jana Klaty jak i Tęczową Trybunę 2012 w reżyserii Moniki Strzępki.

Najlepsza reżyseria
Jury nagrodziło reżysera, który stworzył bardzo precyzyjne i radykalnie ustrukturyzowane przedstawienie, któremu udało się wykorzystać wszystkie odrębne elementy swojej produkcji - aktorów, scenografię, kostiumy, muzykę, choreografię - w tak organiczny sposób, że osiągnął wysoce spójną, klarowną i oryginalną całość artystyczną. Nagroda dla Jana Klaty za Utwór o matce i ojczyźnie.

Najlepsze przedstawienie

Jury nagrodziło produkcję, którą uznało za bardzo śmiały, bezpośredni, odkrywczy, sarkastyczny wobec siebie samego, ale również czuły komentarz na temat współczesnego społeczeństwa polskiego. Produkcję, która przypomniała, że w naszej wspólnej ojczyźnie, którą jest Europa, artyści teatralni mogą dokonywać bezpretensjonalnych wypowiedzi na temat swojej tożsamości narodowej, a także pokazywać nie to, co nas dzieli, a to, co wszyscy mamy wspólnego. Nagroda dla spektaklu Tęczowa Trybuna 2012.

FOTO
rozdanie nagród / fot. Tomasz Wiech
rozdanie nagród / fot. Tomasz Wiech
rozdanie nagród / fot. Tomasz Wiech
rozdanie nagród / fot. Tomasz Wiech
rozdanie nagród / fot. Tomasz Wiech
rozdanie nagród / fot. Tomasz Wiech
Powrót
62/215
16 grudnia 2011