logo
Długi dzień w czyśćcu

Drugi dzień 4. Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia za nami. Wypełniły go  prapremiery i prezentacje spod znaku dantejskiego Purgatorio.

Festiwal ponownie zawędrował do Nowej Huty, której teatralne serce, pobudzone rytmem Boskiej Komedii, bije coraz mocniej. Trzy z czterech prezentowanych wczoraj spektakli miały miejsce w tutejszych teatrach – Łaźni Nowej i Teatrze Ludowym. Dzień otwarty został o godzinie 16.30 przez widowiskowe Wejście Smoka. Trailer, spektakl w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Łaźniowa widownia znów wypełniła się do ostatniego wolnego miejsca. Gdy na sali ucichły ostatnie szmery widzowie zostali zaproszeni do świata tanich filmów kung-fu. Od wejścia zaatakował ich świat karateków, bokserów i mistrzów walki wręcz. Rzecz działa sie w lustrzanej sali treningowej, która w razie potrzeby mogła być także studiem filmowym, odizolowaną wyspą zbuntowanego mnicha, czy po prostu teatrem. Półtoragodzinna, multimedialna podroż pomiędzy Krakowem a Hongkongiem minęła w mgnieniu oka. Kilka godzin później, w  tej samej przestrzeni odbyło się kolejne przedstawienie. Spektakl W imię Jakuba S. już po czwartkowej premierze doczekał się wielu przychylnych komentarzy.

W Teatrze Ludowym, w niewielkiej przestrzeni Sceny Stolarnia, odbył się pierwszy pokaz Jak nie teraz to kiedy, jak nie my to kto. Spektakl w reżyserii Małgorzaty Głuchowskiej mogła obejrzeć jedynie niewielka grupa widzów – nie tylko ze względu na rozmiar sali, ale też rozmach, z jakim przygotowana była scenografia. Scena przedstawia pokład statku morskiego, który równie dobrze mógłby być statkiem kosmicznym, czy sztucznym światem ukrytym pod powierzchnią ziemi, jaki znamy z filmu Seksmisja. Prezentując historię Lamii – dziewczyny, która, jako przedstawicielka świata kobiet, próbuje zbadać związek polskiej historii i teraźniejszości, Głuchowska nie unika nawiązań do filmu Machulskiego. Wykorzystuje także uwikłane w historię polski piosenki oraz postaci kobiece (Emilia Plater, Henryka Krzywonos, Anna Walentynowicz).

Z ciepłym przyjęciem widowni spotkał się także długo oczekiwany spektakl Mikołaja Grabowskiego Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Przedstawienie trwało prawie cztery godziny  i prezentowało znaną wszystkim (może z wyjątkiem zagranicznych gości, których jak zawsze sporo przyjechało na Boską Komedię) fabułę,  jednak jego tempo i charakter nie pozwalały nawet na chwilowe rozproszenie uwagi.  Bazując na znajomości Pana Tadeusza przez rodzimych widzów, Grabowski stworzył niebanalne przedstawienie, którego bohaterowie bawią nas sprawnie operując Mickiewiczowskich trzynastozgłoskowcem.

Weekendowy program Boskiej jest wyjątkowo napięty.  W dalszym ciągu prezentujemy Pomniki Polskie, a na afisz wchodzą już także prezentacje młodych reżyserów i pierwsze spektakle konkursowe. Wolne od pracy popołudnia wykorzystajcie, by zobaczyć jak najciekawsze polskie spektakle sezonu.    

Dziś czekają na Was kolejne teatralne niespodzianki. Zaczynamy o godzinie 15.00 Barbelo, o psach i dzieciach w reż. Małgorzaty Bogajewskiej (Teatr Bagatela / Scena na Sarego). O godzinie 17.00  jeszcze jedna okazja by zobaczyć Jak nie teraz to kiedy, jak nie my to kto? w reż. Małgorzaty Głuchowskiej (Teatr Ludowy / Scena Stolarnia). O godzinie 18.00  odbędzie się spektakl Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (Narodowy Teatr Stary / Duża Scena). Sceniczne czytanie sztuki Obywatel K. w reż. Piotra Ratajczaka (godzina 19.00, Scena Miniatura) oraz przedstawienie Klub Polski w reż. Pawła Miśkiewicza (godzina 18.00, Duża Scena) będą miały miejsce w Teatrze im. J. Słowackiego. Dla najwytrwalszych lub tych, którzy późno zaczynają festiwalowe wojaże jest jeszcze pokaz spektaklu Córeczki w reż. Małgorzaty Głuchowskiej.

FOTO
Wejście smoka. Trailer / fot. Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl
Wejście smoka. Trailer / fot. Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl
Wejście smoka. Trailer / fot. Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl
Wejście smoka. Trailer / fot. Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl
Obywatel K. - próba / fot. Tomasz Wiech
Obywatel K. - próba / fot. Tomasz Wiech
Obywatel K. - próba / fot. Tomasz Wiech
Obywatel K. - próba / fot. Tomasz Wiech
Obywatel K. - próba / fot. Tomasz Wiech
Powrót
77/215
10 grudnia 2011