logo
Boska na start!
Już dziś rusza największe krakowskie święto teatru. Przed nami prawie czterdzieści wyjątkowych dla polskiego teatru wydarzeń – spektakli, warsztatów, spotkań z artystami. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia otwiera przed Wami wszystkie swoje kręgi.   

Pierwsze dni 4. Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia zdominują spektakle eksperymentalnego cyklu prapremier.  

Dzisiaj zapraszamy do obejrzenia dwóch nowych, „czyśćcowych” produkcji: na Scenie Kameralnej Narodowego Starego Teatru - Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim (reż. Marcin Liber), a Teatrze Łaźnia Nowa -  W imię Jakuba S. (reż. Monika Strzępka).
Pierwszy z nich to teatralna opowieść o drugiej żonie marszałka Józefa Piłsudskiego, Aleksandrze. Zobaczymy ją nie tylko jako partnerkę najważniejszego w kraju polityka ale też kobietę o burzliwej przeszłości. Z kolei Monika Strzępka spróbuje nas przekonać, że dzisiejsi Polacy aspirujący do klasy średniej to potomkowie Jakuba Szeli. Na jego postać spojrzymy zarówno z perspektywy historii jak i teraźniejszości.

W piątek kolejne Pomniki Polskie: Jak nie teraz to kiedy, jak nie my to kto? (reż. Małgorzata Głuchowska) na Scenie Stolarnia w Teatrze Ludowym, czyli najnowsza historia polski zmieszczona na pokładzie okrętu, Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie (reż. Mikołaj Grabowski) na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru -  spektakl poruszający temat bolesnego poszukiwania utraconej ojczyzny, a także prezentacja najnowszej produkcji Łaźni Nowej Wejście smoka. Trailer w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, w którym w szarej polskiej rzeczywistości lat 80. zobaczymy niemalże wszystkie znaczące postaci kultowego filmu.

W sobotę odbędzie się także czytanie sceniczne sztuki Obywatel K. (reż. Piotr Ratajczak), a w niedzielę pokaz specjalny - Iwona, księżniczka Burgunda w reżyserii Mariána Pecko przygotowana w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

Boska Komedia będzie także szansą bezpośredniego spotkania z najważniejszymi postaciami polskiej sceny teatralnej (m.in Monika Strzępka, Jan Klata, Maja Kleczewska, Paweł Miśkiewicz) w ramach tegorocznych Scen Dantejskich, czyli dyskusji odbywających się codziennie od najbliższej niedzieli aż do czwartku. Twórców teatralnych i dziennikarzy zapraszamy natomiast w poniedziałek (12 grudnia) o godz. 9.30 do Centrum Festiwalowego w Pałacu pod Baranami na Edinburgh Festival Fringe Road Show Kraków: sympozjum na temat możliwości udziału w festiwalu w Edynburgu.

Cykl „niebiański” zaprezentowany zostanie w weekend. Wśród zaproszonych na tegoroczną Boską znaleźli się Małgorzata Bogajewska i jej Barbelo, o psach i dzieciach, Szymon Kaczmarek ze spektaklem Nasze Miasto oraz Małgorzata Głuchowska, która na scenie Jamy Michalika pokaże sztukę Córeczki.

Największe, wręcz „piekielne” emocje konkursowe zaczną się w sobotę. Obejrzymy aż dziesięć najlepszych spektakli sezonu: Utwór o matce i ojczyźnie (reż. Jan Klata), Tęczowa Trybuna 2012 (reż. Monika Strzępka), Mickiewicz. Dziady. Performance (reż. Paweł Wodziński), Życie seksualne dzikich (reż. Krzysztof Garbaczewski), Babel 2 (reż. Maja Kleczewska), Judyta (reż. Klemm), Klub Polski (reż. Paweł Miśkiewicz), Bracia Karamazow (reż. Janusz Opryński), Joanna Szalona; Królowa (reż. Wiktor Rubin), Ojciec (reż. Agata Duda-Gracz). Międzynarodowe jury ekspertów teatralnych ogłosi werdykt późnym wieczorem 15 grudnia.

Bądźcie z nami, śledźcie nasze strony by poznać szczegóły, dotyczące poszczególnych punktów programu i konkursów. Jeszcze dziś możecie wygrać wejściówki na spektakle ulubionych artystów.

Powrót
82/215
8 grudnia 2011