logo
W Krakowie o Edynburgu
12 grudnia zapraszamy do udziału w Edinburgh Festival Fringe Road Show Kraków. Ta tajemniczo brzmiąca nazwa skrywa przyjazd Tomka Borkowego, który wraz z grupą osób blisko związanych z Festiwalem w Edynburgu, będzie wyjaśniał czym jest ten festiwal oraz co trzeba zrobić, by móc na nim wystąpić. Zapraszamy już w najbliższy poniedziałek (12 grudnia) do Pałacu Pod Baranami od godz. 9.30.

Wszystkim pasjonatom, ale i nie tylko, Edynburg kojarzy się ze światową stolicą festiwali sztuki.  W ciągu roku odbywa się tu 9 międzynarodowych i 3 brytyjskie festiwale wprowadzając do ekonomii miasta i regionu ponad 160 milinów funtów rocznie. Edinburgh Festival Fringe jest największym i wspólnie z Edinburgh International Festival, najstarszym festiwalem teatralnym na świcie (pierwsze edycje obu odbyła się w 1947 roku).

W sierpniu, w zabytkowej stolicy Szkocji króluje sztuka wykonawcza pod każdą możliwą postacią. W tym roku po raz sześćdziesiąty piąty teatralne święto dzieli się na dwa nurty: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego oraz Fringe, w którym każde szaleństwo jest dozwolone. Chociaż normalnie festiwale polegają na łamaniu zasad, na ustanawianiu wyjątkowego, odświętnego porządku, edynburski Fringe nie jest jedynie festiwalem, ale  także największymi na świecie targami sztuki wykonawczej.  Jeżeli naprawdę chce się zaistnieć na międzynarodowym rynku teatralnym, trzeba najpierw zaistnieć w Edynburgu.

Kto i o czym będzie opowiadał zgromadzonej w Krakowie publiczności?

Tomasz Borkowy, to polski aktor i reżyser, który podczas stanu wojennego wyemigrował do Anglii. Polska publiczność kojarzy go przede wszystkim z serialem Dom, w którym wcielał się w rolę Andrzeja Talara. W brytyjskich i amerykańskich filmach występuje pod pseudonimem Tomek Bork.  Od 1990 roku związany jest z Festiwalem Fringe w Edynburgu. Ponadto, prowadzi Universal Arts, firmę produkującą i reprezentującą na światowych rynkach spektakle teatralne, udowadniając, że jeżeli się chce to można łączyć sztukę z biznesem.

Wraz z Borkowym w spotkaniu wezmą udział:

Kath Mainland - Chief Executive Edinburgh Festival Fringe Society, organizacji zajmującej się koordynacją informacji i reklamą festiwalu jako całości.  Publikuje główny program i prowadzi centralną sprzedażą biletów do wszystkich teatrów festiwalowych.

Christabel Anderson - kierownik sekcji Pomocy Uczestnikom w Edinburgh Festival Fringe Society.

Trish McGuinness  - teatralny agent prasowy, od 19 lat jest związana z Edinburgh Festival Fringe gdzie specjalizuje się w kontaktach z mediami  reprezentując wiele międzynarodowych organizacji kulturalnych (miedzy innymi Instytut Adama Mickiewicza), grup teatralnych i indywidualnych artystów.

Joyce McMillan jest jednym z najbardziej uznanych krytykow i dziennikarzy kulturalnych w Szkocji na stałe związana z gazetą Scotsman. Jest profesorem w Queen Margaret University w Edynburgu na wydziale Dramatu i Przemysłów Kreatywnych.

Mark Fisher
jeden z najlepszych niezależnych publicystów i krytyków teatralnym w Szkocji.  Napisał setki recenzji teatralnych, artykułów na temat sztuki i wywiadów z ludźmi teatru takimi jak Derek Jacobi, Louise Welsh, Peter Brook, Ben Elton, Ian McKellen, Patrick Stewart, Ross Noble and Alistair McGowan.  Jest autorem Edinburgh Fringe Survival Guide: czyli droga do sukcesu.
Powrót
84/215
7 grudnia 2011